X

Engelliye ev müjdesi, TOKİ engelliye ev imkanı

Engelliye ev müjdesi, TOKİ’den geldi. TOKİ; engelli olan vatandaşlara, normalde var olan kontenjanın %5’i oranında bir kontenjanı engelliye ev yardımı adı altında ayırmaktadır. Bu ek kontenjan hakkı sayesinde; engellilerin o kadar kişi içerisinden ev sahibi olma olasılıkları artmaktadır.

Engelliye ev müjdesi veren bu kampanyadan yararlanmak isteyen kişinin; en az oranında engelinin olması ve bunu belgeleyebiliyor olması gereklidir. Bu sayede engelli vatandaşlar; ortalama olarak aylık 288 TL ödeyerek ev sahibi olabilmektedirler.

Engelliye ev müjdesi, TOKİ Engelli Kontenjanına Başvuru Yapma Şartları

Engelliye ev kampanyası yapan TOKİ’nin engelli kontenjanına başvurmak için yapılması gerekenler şunlardır:

  • TOKİ’nin engelli kontenjanından başvuru yapmak isteyen kişinin; aynı evde yaşadığı kişilerin ve kendisinin toplam aylık gelirinin 2.600 TL ve aşağısı olması gereklidir.
  • Engelliye ev kampanyası kapsamında başvuru yapmak isteyen engellilerin; devlet hastanesinden alacakları ve engelli olduklarını kanıtlayacak bir heyet sağlık raporuna sahip olmaları gereklidir.
  • Engellilerin; Özürlüler İdaresi’nden verilen kimlik kartının fotokopisi ile başvurmaları gereklidir.

Bu şartları ve belgeleri karşılayan bir kişi; gerekli başvuruyu Halkbank şubesine yapmalıdır.

Engellilere Konut Kredisi

TOKİ haricinde; engellilerin bankalar aracılığı ile yararlanabilecekleri konut kredisi alma imkanları da vardır. Diğer kredi türlerine göre oldukça düşük faizli kredileri veren bankalardan bazıları; Yapı Kredi, Garanti Bankası, Denizbank ve QNB Finansbank’tır. Bu bankaların engelli vatandaşlara konut kredisi verebilmek için talepleri şunlardır:

  • Kredi almak isteyen engelli vatandaşın; sigortalı bir işte çalışıyor olması gereklidir ve sigortalılık süresinin başvuru yaptığı tarihten en az 6 ay öncesine dayanması gereklidir.
  • Kişinin kredi notunun yüksek olması ve sicilinin düzgün olması gereklidir.
  • Kişinin hali hazırda aldığı maaşının üzerinde herhangi bir haciz işleminin yapılmamış olması gereklidir.
  • Kişinin engelinin zihinsel değil, fiziksel olması gereklidir.
  • Kredi almak isteyen engelli vatandaşın; ölüm döşeğinde olmaması gereklidir.
  • Ziraat Bankası; engelli vatandaşlara 60 aya varan vade seçeneği ile engelli konut kredisi kullandırma imkanı sunmaktadır. Ayrıca bu krediyi kullanan engelli vatandaşlara; bankanın diğer indirimli hizmetlerinden yararlanma hakkını da sunmaktadır.
Kategoriler: Emlak haberleri
emlakzamani: