X

Enerji Kimlik Belgesi almak neden önemli?

Enerji-Kimlik-Belgesi.jpg

Enerji Kimlik Belgesi, binalarda enerji israfının önlenmesi, ısıtma ve soğutmanın daha verimli olması açısından büyük önem taşıyor.

Enerji Kimlik Belgesi, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre alınması zorunlu bir belge oldu.

EKB, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını amaçlıyor.

Bu belge, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor.

Binalar için zorunlu olan bu belgeyi düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve meslek odalarından alınmış SMM belgesine sahip mühendisler veya mimarlar  yetkili sayılıyor.

Ayrıca bünyesinde bu vasıflar taşıyan mühendis veya mimar bulunduran tüzel kişiler de bu belgeyi vermeye yetkili kişi sayılıyor. EKB, düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerli oluyor. 10 yıllık süre dolunca bu belgeyi yenilemek gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi konut değerini artıracak

Enerji Kimlik Belgesi zorunlu olduğundan dolayı konut satmak ve almak isteyenler açısından da önem taşıyor. Enerji verimliliği yüksek konutların piyasa değeri enerji verimliliği düşük olana göre daha yüksek olabilir. Konut almak isteyenler daha verimli binalarda oturmayı tercih edeceğinden dolayı enerji verimliliği bakımından iyi olan konutları tercih edecek.

Bu belgeye sahip olmayan konutların satılamayacağına dair haberlerin medyada yer alması birçok konut sahibini bu belgeyi almaya yöneltti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu belgeyi alan binaların sayısının bir milyonu geçtiğini duyurmuştu.

EKB olmadan da konut satışı ve alışı mümkün olabilecek. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile alıcının konu hakkında bilgilendirilmesi koşulu ile EKB olmayan binalarda satışa izin verildi.

Vatandaştan belgenin kendisi istenmeyecek ve sadece beyan yeterli olacak. Tapu sahibi bu belgenin olduğunu beyan ederse satış yapılacak. Eğer belge yoksa alıcı tarafa buna rağmen konutu satın alıp almayacağı sorulacak. Alıcı kabul ederse satış yine de yapılacak. En uygun fiyata Enerji Kimlik Belgesi almak ve bu belge hakkında ayrıntılı bilgi için EkbTurk.Com ziyaret edilebilir.

Kategoriler: Emlak haberleri
emlakzamani: