Emlakçılık mesleğinin standartları olmalı

Emlakçılık yapmanın, yasal düzenlemeler ile birlikte her önüne gelenin yapacağı bir iş olmaktan çıkarılması gerekiyor.

Paylaş

Emlakçılık yapmanın, yasal düzenlemeler ile birlikte her önüne gelenin yapacağı bir iş olmaktan çıkarılması gerekiyor. Hükümet, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ikinci el konut satışında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bundan böyle kiralama ve satışlarda komisyon oranlarına standart gelirken, artık önüne gelen emlakçılık yapamayacak.

İkince el satışta imar, zemin etüdü, bina yaşı başta olmak üzere konutun künyesi çıkarılacak, komisyoncu- mal sahibi arasındaki sözleşmeler netleştirilecek. Taşınmaz ticareti bilgi sistemi oluşturulacak. Sahibinden değil de ticaretini yapanlara elektronik ortama kayıt zorunluluğu getirilecek. Emlakçılar sorumluluk üstlenecek.

Emlak taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı da hazırlandı. Her önüne gelen bakkal, manav ve öğretmenin emlakçılık yapmasını istemiyoruz. Sektörde güvenli bir ortamın oluşacak.

Emlakçılık mesleği için standartlar şart

Mevcut durumda emlakçılık yapmak için standart yok. Tabiri caizse önüne gelen emlakçılık yapıyor ya da emlak ofisi açıyor. Özellikle İstanbul’da her sokakta en az bir emlak ofisi görmek mümkün. Kentsel dönüşüm kavramının hayatımıza girmeye başlaması ile birlikte son 5-6 yılda emlakçılık işiyle uğraşanların da sayısı ciddi ölçüde arttı.

Emlakçılık ile uğraşanların birçoğu bu işi profesyonel olarak yapmıyor. Emlakçı aracılığı ile daire satın almak ya da kiralamak isteyenlerde ciddi bir güvensizlik hakim. Öncelikle profesyonel gayrimenkul danışmanlığı için hem teorik hem de pratik olarak çalışmaların hızlandırılması gerekiyor.

Emlakçılık ile ilgili yasal düzenlenmelerin bir an önce yürürlüğe girmesi mesleğin itibar kazanması ve güven ortamı açısından bir zorunluluk. Emlakçı olmak isteyenlerin emlak kursu tamamlaması, emlakçılık ile ilgili gerekli sertifika eğitimleri alması, halkla ilişkiler ve pazarlama konularında bilgi sahibi olması şart. İnternet çağında hala bir web sitesi olmayan emlak ofisleri ve gayrimenkul uzmanları var. Emlakçılar daha fazla müşteriye ulaşmak açısından sosyal medyayı da aktif olarak kullanmalı.

Emlakçılık yapacaklar donanımlı olmak zorunda

Emlakçılık yapmak isteyen kişiler dijital pazarlama, sosyal medya, halkla ilişkiler alanında donanımlı olmalı. Müşteri iletişimi ve memnuniyeti açısından gayrimenkul danışmanı olarak görev yapanlara dönem dönem eğitimler verilmeli. Bu eğitimleri emlakçılıkla ilgili meslek odaları, üniversiteler, emlak haberciliği yapan gazeteciler ve profesyonel emlak danışmanları vermeli. Emlak ofisleri, yetkili birimler tarafından denetlenmeli. Gayrimenkul uzmanı olarak görev yapan kişiler konut alacak ya da kiralayacak kişilere karşı şeffaf olmalı.

Ayrıca üniversitelerin emlak ile ilgili bölümlerinden mezun olanların da bu alanda istihdam edilmesi sektöre kalite getirilmesi açısından önemli bir adım olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Emlak taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik taslağı da hazırlandı. Her önüne gelen bakkal, manav ve öğretmenin emlakçılık yapmasını istemiyoruz. Sektörde güvenli bir ortamın oluşmasını istiyoruz” demişti.

Gayrimenkul kiralanması, alım satımında komisyon oranlarını netleştireceklerini belirten Bakan Tüfenkci, “Artık adamına göre fiyat olmayacak. Emlakçı da sorumluluk alacak. İmar, özellikleri, zemin etüdü, eksper değeri objektif olarak çıkartılacak. Emlak sektöründeki kişilerde aranacak şartlar, bunların çalışmaları, yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü bulundukları kurallar belirleniyor. Sektörü disipline edecek” diye konuşmuştu.

www.emlakzamani.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir