Emlak komisyonu yüzde kaç olacak?

Emlak komisyonu yüzde kaç olacak? Emlak komisyonu 2018 yüzde kaç olacak? Emlak komisyonu oranları ne kadar?

Paylaş

Emlak komisyonu yüzde kaç olacak? Emlak komisyonu 2018 yüzde kaç olacak? Emlak komisyonu oranları ne kadar?

Emlak komisyonu oranları, son yıllarda konut satın almak isteyen ya da kiralamak isteyenlerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Emlak komisyonu yüzde oranları birçok kişinin canını sıkıyor. Mevcut düzenlemeye göre emlakçı komisyonu her iki taraftan emlak komisyonu oranı yüzde 3 olarak uygulanıyor. Emlak komisyonu kiralık daire oranı ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si olarak alınıyor. Bu oranlar konut alan ya da kiralayanlar için ek külfet oluşturuyor. Gümrük Bakanlığı’nın hazırladığı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’nın ayrıntıları netlik kazandı. Yönetmeliğe göre yetki belgesi almaları gereken emlakçılar satışlarda hizmet bedeli olarak yüzde 3’ten fazlasını talep edemeyecek.

Emlak komisyonu yüzde kaç olacak? 2018’de emlak komisyonu oranları düşecek mi?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı emlakçıların alacağı komisyonların düşeceğini açıkladı. Taslak mevcut şekli ile kabul edilirse emlakçılar alım satımda satış bedelinin yüzde 3’ünden, kiralamada ise 1 aylık kiradan fazla ücret talep edemeyecek. Yeni taslağa göre yurttaşın cebinden ev alıp kiralarken daha az para çıkacak.

Mevcut mevzuatta ise emlakçı her iki taraftan yüzde 3’er komisyon alıyor. Hazırlanan taslağa göre emlakçılar, konut, işyeri ve arsa kiralayanlardan bir aylık kira bedelinden fazla komisyon talep edemeyecek. Yürürlükte olan uygulamada, emlakçılar yıllık kira bedelinin yüzde 12’sini komisyon olarak alabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir