Emlak Bankası ne zaman ve neden kuruldu?

Emlak Bankası, Atatürk`ün talimatları doğrultusunda 3 Haziran 1926 tarihinde "Emlak ve Eytam Bankası" adı altında kuruldu.

Paylaş

Emlak Bankası, Türkiye`de halkın inşaat teşebbüslerini desteklemek, gerekli kredileri sağlamak ve yetim haklarını korumak amacıyla Atatürk`ün talimatları doğrultusunda 3 Haziran 1926 tarihinde “Emlak ve Eytam Bankası” adı altında kuruldu.

Bankanın ilk sermayesi 20 milyon TL olarak belirlendi. İlk şube ise 13 Temmuz 1926 tarihinde Ankara`da açıldı. Emlak ve Eytam Bankasının diğer bankalardan ayırt edici özelliği, gayrimenkul ipoteği karşılığında borç para veren bir kamu bankası olmasıdır. Emlak ve Eytam Bankası 1946 yılına kadar çalışmalarını sürdürdü.

Bu dönemin en önemli uygulaması, temeli 1944 yılında zamanın Başbakanı Şükrü Saraçoğlu tarafından atılan ve 1946 tarihinde tamamlanan 434 konutluk Saraçoğlu Mahallesidir. Ancak, gelişen Türkiye`ye Emlak ve Eytam Bankası`nın hizmetleri dar geliyordu. Bankanın yeniden yapılanması amacıyla 1 Eylül 1946 tarihinde 110 milyon TL sermaye ile Türkiye Emlak Kredi Bankası Anonim Ortaklığı kuruldu.

Emlak Bankası projeleri neler?

Bankanın ödenmiş sermayesi 1953 yılında 300 milyon TL`ye çıkartıldı. Türkiye Emlak Kredi Bankası 1988 yılına değin çalışmalarını sürdürdü.

Geçen 42 yıllık süre içerisinde Banka Türkiye`nin gerek konut, gerekse ticari bankacılık sektörüne imzasını attı. İnşa ettiği çağdaş konutlar, vermiş olduğu konut ve ticari krediler tüm bankacılık hizmetleri ile sektördeki yerini aldı.

Bu dönemin en önemli uygulamaları; Ankara Yenimahalle, Ankara-Telsizler, İstanbul-Levent, İstanbul-Koşuyolu İstanbul-Emekli Subay Evleri, İstanbul-Ataköy,İzmir-Denizbostanlısı, Edirne-Mimar Sinan, Eskişehir-Yunuskent, Urfa, Çankırı ve Diyarbakır konutları.

Yine bu dönemde Banka kendi inşaatlarının haricinde Ankara Türk Ocakları Merkez Binası, Merkez Bankası Binası, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Milli Savunma Bakanlığı Konutları, TRT Sitesi, Devlet Mahalleleri, TBMM Lojmanlarını da inşa ederek Türkiye`nin ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşamına katkıda bulundu.

Emlak Bankası 307 şubeye sahipti

1987 Yılının sonunda Bankanın 307 şubesi bulunuyordu. Türkiye Emlak Kredi Bankası Ankara’da çalışmalarını sürdürürken İstanbul’da 1961 yılının Aralık ayında Buğday Bankası A.Ş. ile Türk Ekspres A.Ş.’nin birleşmesi sonucu Anadolu Bankası kuruluyordu. Bankanın sermayesi 45 milyon Türk Lirasıydı ve 31 şubesi bulunuyordu.

Bankanın ana hedefi ülkemizin dış ticaretini desteklemek olarak belirlenmişti.1987 Yılına gelindiğinde Bankanın sermayesi 75 milyar TL’ye ulaşmış, şube sayısı da 130 olmuştu. 8 Ocak 1988 tarihinde ise bu iki kamu bankası birleştirilerek Türkiye Emlak Bankası A.Ş. Faaliyetlerine başladı. 29 Kasım 1992 tarihinde ise Denizcilik Bankası T.A.Ş., Türkiye Emlak Bankası A.Ş.’ye devredildi.

Emlak Bankası 2001’de tasfiye edildi

Bu tarihten günümüze değin, Türkiye Emlak Bankası A.Ş., her geçen gün gelişerek konut, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde sektör bankası görevini üstlendi.

Banka Trauringe son yıllarda İstanbul-Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara-Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir-Gaziemir, Mavişehir gibi projelere imzasını attı.

03.07.2001 tarih ve 24451 sayılı resmi gazetede yayımlanan 4684 sayılı kanun ile, Türkiye Emlak Bankası anonim şirketinin bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi sona ererek tasfiye haline girdi.

Banka şubeleri BDDK’nın 06.07.2001 tarih ve 5508 sayılı onayı doğrultusunda 09.07.2001 tarihinden itibaren T.C. Ziraat Bankası A.Ş. veya T.Halkbank A.Ş.’ne devredildi.

1988 yılında kurulan Büyük krizin ardından 2001 yılında bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi kaldırılarak tasfiyesine karar verilen Emlak Bankası, 16 yıl aradan sonra yeniden sektöre dönecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir