Emlak balonu var mı? Balon patlar mı?

Emlak balonu olup olmadığı yatırım ve oturum amaçlı konut satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Paylaş

Emlak balonu olup olmadığı yatırım ve oturum amaçlı konut satın almak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

Türkiye’de son yıllarda konut fiyatlarının hızla arttığı bilinen bir gerçek. Yüksek konut fiyatlarında İstanbul başı çekiyor. Binlerce yeni konut projesine ev sahipliği yapan İstanbul’da konut sahibi olmak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor.

Bir dönem kimsenin yüzüne bakmadığı Esenyurt, Beylikdüzü, Arnavutköy, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir, Tuzla, Ümraniye, Sancaktepe, Ataşehir, Çekmeköy gibi yerler adeta kıymete bindi. Bu ilçelerde milyonlarca liradan satışa sunulan konutlar var. Yeni projeler tam gaz devam ediyor.

Eskiden İstanbul’da konut yatırımı için en çok tercih edilen ilçeler Şişli, Kadıköy, Beşiktaş ve Bakırköy olurdu. Şimdi bu ilçelerin yanı sıra yeni yaşam alanları, uydu kentler ve semtler oluşturuldukça İstanbul’un her yerinde konut fiyatları tavan yaptı. Son yıllarda Kayaşehir, Bahçeşehir, Atakent gibi suni oluşturulmuş şehirlerdeki konutların yanına yaklaşılmıyor.

Emlak balonu var mı? İşte yanıtı…

Gelelim konut fiyatlarında balon olup olmadığına… Konut fiyatlarında balon son 15 yıldır var. Fiyatlar hızla yükseliyor.

1999 Marmara Depremi sonrası dibe vuran sektör son 15 yılda beklenmeyecek bir hızla toparlandı. İnşaat sektörü adeta altın çağını yaşıyor. Birçok yeni inşaat firması sektöre giriş yaptı. Milyon dolarlık dev projeler yükseliyor.

Finansal anlamda güçlü olan, kredibilitesi yüksek şirketler marka konut projeleri ile yüksek gelir grubuna ve yabancı yatırımcıya yöneldi. Son 6-7 yıldır kentsel dönüşüm diye adlandırılan kavram ile sektör daha da büyüdü. Kentsel dönüşüm! kapsamında yıkılan binalar yerini çok katkı bloklar aldı. Bu bloklarda satışa sunulan daireleri kim aldı? Ya yabancı yatırımcılar ya da yüksek gelir grubuna sahip olanlar…

Eski yapı stoğu fazla, yenilenme şart ancak bu sosyal konut odaklı olursa iyi. Markalı projelerden konut satın alabilecek kitle çok sınırlı. Emlak balonu kendini burada gösteriyor. Fiyatlar hızla yükseliyor, projelerden satın alma yapan kitle genişlemiyor. Asgari ücret düzeyinde çalışanlar sosyal konut projeleri üretilmedikçe daire sahibi olamayacak. Konutta balon yüksek fiyatlar, gereğinden fazla markalı proje üretilmesi olarak öne çıkıyor.

Türkiye’deki emlak balonu, revaçta olan belli başlı merkezlerde daha açık görülüyor. İstanbul’da Kadıköy, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy, Sarıyer, Maltepe gibi yerlerde bu daha fazla göze çarpıyor.

Kadıköy’de 6-7 yıl önce kira getirisi 1200- 1300 TL olan bir dairenin değerinin ortalama 220-250 bin lira iken, bugün ise kira getirisi 3 bin lira olan bir dairenin fiyatının ortalama 750 bin TL-1 milyon lirayı buluyor. Daire fiyatları kira gelirlerinden daha fazla artıyor.

Bir başka örnek de Bakırköy’den… Avrupa yakasında Bakırköy’de de durum farksız. Kiralar 2500-4000 TL arasında gidiyor. Daire fiyatları 750-800 bin TL’den aşağı değil.

Revaçta olan yerlerdeki projelerde gayrimenkulün kendisini karşılama oranı 20 yılı aşarken, bazı lüks konutlarda ise 30 yılı bile aşar duruma yükseldi. Satın alındıktan sonra kira geliriyle parasını 14-15 yılda parasını çıkaran daire kalmadı artık. Kira çarpanı yükseldikçe emlak balonu patlamaya bir adım daha yaklaşıyor.

Emlak Zamanı / Özel Haber

www.emlakzamani.net