Düşük katlı projelere ilgi artıyor

Balkonlu, yeşil alanlı ve düşük katlı projelere ilgi arttı, 2021 yılında kalitesine kıyasla uygun fiyatlı projeler alıcı bulacak.

Paylaş

Düşük katlı, balkonlu ve yeşil alanlı konut projelerine pandemi ile birlikte ilgi arttı. 2021 yılında kalitesine kıyasla uygun fiyatlı projeler alıcı bulacak.

İnşaat sektörü 2020 yılında ortaya çıkan pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor.

İnşaat sektörü, Covid-19 salgınının başladığı ilk aylarda durma noktasına gelmişti. Yıl ortasında alınan iyileştirme önlemleri neticesinde kendini toparlayarak tüm zamanların konut satış rekorunu kırdı.

Dövizde yaşanan dalgalanmaların devam etmesi ve konut kredisi oranlarının yükselişi sektördeki durgunluğu tekrar geri getirdi. Sektör alınacak önlemlere bağlı olarak 2021 yılının ikinci yarısından umutlu.

Sektör temsilcileri konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altında tutulmasının konut satışlarını artırabileceğini belirtiyor. İnşaat firmalarının temsilcileri metrekare fiyatlarını da 5000 – 8000 TL aralığındaki projelerinin alıcı bulacağını öngörüyor.

Daha ekonomik konut satın almayı düşünenler de 150-300 bin TL aralığındaki konutlara ilgi gösteriyor. Markalı konut projelerine sahip olma maliyetinin yüksek olması tüketicileri ucuz konut sahibi olmaya yöneltiyor.

“Düşük katlı projelere ilgi arttı”

Pandemiyle birlikte evlerde geçirilen sürenin artması konut tercihlerine de yansıdı. Balkonlu, yeşil alanlı ve düşük kata sahip projelere olan ilgi arttı. Konut satın almayı düşünenler artık daha düşük katlı, balkonu olan, yeşil alana sahip projelere yöneliyor. Bunun yanı sıra bağımsız konut tiplerine de ilgi artıyor. Arsa alıp ev yaptırmak, İstanbul dışında yaşamak ilgi görüyor. Prefabrik ev, tiny house, karavan da son zamanlarda ilgi gören yaşam alanlarından olmaya başladı.

Orta Doğu ve Asya ülkelerinden yatırımcı bekleniyor

İnşaat sektörü 2021’de yabancı yatırımcılardan umutlu. 2021’de Orta Doğu ve Asya ülkelerinden yatırım bekleniyor. Yabancı yatırımcıların daha fazla artması için tapu harç muafiyeti, T.C. vatandaşlık işlemlerinin hızlı sonuçlanması, ödemelerin Türk Lirası olarak gerçekleştirilmesine dikkat çekiliyor.

Emlak Haber Sitesi