Değerli konut vergisi hangi konutlardan alınacak?

Değerli konut vergisi, değeri 5 milyon lira üstü olan konutlardan emlak vergisi kapsamında alınacak yeni bir vergi türü olarak öne çıkıyor.

Paylaş

Değerli konut vergisi, emlak vergisi kapsamında alınacak yeni bir vergi türü olarak öne çıkıyor. Bu vergi türüne göre değeri 5 milyon liradan fazla olan konutlar için ek olarak vergi alınacak.

Konut fiyatlarının hızla yükseldiği Türkiye’de değer olarak 5 milyon lira üzerindeki konutlar emlak vergisi yanında ekstra vergiye tabi tutuluyor. 5 milyon TL’den daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında ek olarak alınacak bu vergi pahalı konutların vergi yükünü daha artıracak.

Bu vergi uygulaması pahalı konutlarda oturan vatandaşların canını biraz sıkacak olsa da vergi gelirlerinin çeşitlenmesi ve lüks tüketimin de vergilendirilip ekstra gelir kaynağı olması açısından önem kazanıyor. Türkiye’de son yıllarda konut fiyatları hızla artıyor. Özellikle İstanbul, İzmir, Muğla ve Antalya gibi illerde boş araziler çok değerli olduğundan dolayı buralarda inşa edilen konutların satış fiyatı da yüksek oluyor.

Değerli konut vergisi kapsamında değeri 5 milyon TL ila 7.5 milyon TL arasında olan vatandaşlar yılda yüzde 0.3 oranında vergi ödeyecek. Konutunun değeri 7.5 milyon TL ila 10 milyon TL arasında olan vatandaşlar yüzde 0.6 oranında ödeyecek. Konut değeri 10 milyon TL ve üzerinde konutu olan vatandaşlar ise yılda yüzde 1 oranında emlak vergisi ödeyecek.

Değerli konutlar için bu vergi düzenlemesinden Türkiye’de yaklaşık 150 bin adet konutun etkileneceği belirtiliyor. En değerli konutlar İstanbul, Muğla, İzmir ve Antalya’da yer alıyor. Meclisten geçen bu uygulamanın 2020 yılında başlaması öngörülüyor. www.emlakzamani.net