Büyük ve gösterişli ofis talebi azalıyor

Büyük ve gösterişli ofis talebi, Koronavirüs salgını ile birlikte şirketlerin artık uzak durduğu konulardan biri oldu.

Paylaş

Büyük ve gösterişli ofis talebi, Koronavirüs salgını ile birlikte şirketlerin artık uzak durduğu konulardan biri oldu. Koronavirüs salgını emlak sektöründe de ciddi değişimlere yol açtı.

Koronavirüs nedeniyle çoğu şirket evden çalışma modeline geçince artık büyük ve gösterişli ofislere talep de azalmaya başladı. Bazı şirketler normalleşmenin başlamasıyla ofislere dönse de birçok şirket uzaktan çalışmaya devam ediyor. Bazı şirketler ise ‘home office’ çalışma sistemini kalıcı hale getirdi. Bu nedenle artık büyük ofislere ihtiyaç duyulmuyor.

Büyük ve gösterişli ofis masraf demek: Şirketler masraflardan kurtuluyorlar

Lüks Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Koronavirüs nedeniyle çoğu şirketin evden çalışma modeline geçmesiyle gösterişli ofislere talepler azaldı. Son dönemlerde daha küçük mekanlara taşınan şirketlerin sayısı hızla artıyor. Böylelikle kira, elektrik, güvenlik gibi masraflarını kısan kurumlar, tasarruf yapmış oluyor. Evden çalışma modeliyle aynı iş verimliliğini sağlayan şirketler bu modeli kalıcı hale getirmeyi planlıyor” dedi.

Evden çalışma modeli ile birlikte artık birçok çalışan evinin bir köşesini home ofis olarak düzenliyor ve çalışmalarını buradan yürütüyor. Evden çalışmak her çalışan için çok verimli olmasa da artık işi internet ve bilgisayar aracılığıyla yapan birçok kişi mekandan bağımsız bir şekilde ofis dışında çalışacak.

Koronavirüs salgını ile birlikte merkezi lokasyonlardaki birçok ofis alanı da boşalmaya başladı. Binlerce liralık ofis kiralarının salgın döneminde iş yapamayan şirketler için ciddi maliyet yükü oluşturması birçok şirketi tasarrufa yöneltti. Evden çalışma modeline uygun iş kollarında çalışanlar artık ofis ortamından bağımsız olarak her yerden iş yapabilecek durumda. Bundan dolayı salgın sonrası dönem de de evden çalışma, uzaktan çalışma ile ilgili yönelimlerin artacağı ifade ediliyor. www.emlakzamani.net