Beykoz imar durumu hakkında son gelişmeler

Beykoz imar durumu ve mülkiyet konusu hakkında son bilgileri Beykoz Belediye Başkan Yücel Çelikbilek paylaştı.

Paylaş

Beykoz imar durumu hakkında son bilgileri Beykoz Belediye Başkan Yücel Çelikbilek paylaştı.

Başkan Çelikbilek “Beykoz’da 2/B ve mülkiyeti %95 oranında çözdük, ilçede en kapsamlı imar planı çalışmasını başlattık. Bu planlarla imarın %80’ini yaşayan ve işleyen hale getirdik. Vatandaşlarımız artık binalarını kaçak değil ruhsatlı olarak yapacaklar. Başlattığımız çalışmalarımızı en kısa sürede nihayete erdireceğiz. Halkımız hakkımızda çıkarılan istifa dedikodularına kulak asmasınlar. Biz vatandaşımıza hizmet etmeyi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. İstifamız istenirse başımız üstüne deriz. Partimi en az benim kadar düşünüyorlardır derim.” şeklinde konuştu.

Beykoz 2B arazilerini çözdük

İlçe sakinlerinin en büyük beklentisi olan 2/B’nin tamamen karşılandığını ifade eden Başkan Çelikbilek: “Milli Emlaktan aldığım 2/B arazilerinin tamamını vatandaşa devrediyorum. Elimde % 1-2 ancak kalmıştır. Kalan araziler de ormanla mahkemelik olan yerlerdir.“ diyerek artık imar planları için mesai harcadıklarını söyledi.

Beykoz imar durumu hakkında:  Planlar belli ölçüde bitti

İlçe tarihinin en kapsamlı imar planı çalışmasını yaptıklarını vurgulayan Başkan Çelikbilek çalışmaların belirli ölçüde bittiğini söyleyerek: “ Bu planların büyüklüğü diğer ilçelerin tamamından daha fazla. Devasa planlar yapıyorum. İmar Planı çalışmaları Boğaziçi Etkilenme Bölgesi ki bizim çalışma alanımız değil belli ölçüde bitti. Gerigörünüm etkilenme bölgesi imar planları Büyükşehirden çıktı. 3194 le ilgili yakında inşaat faaliyetleri başlayacak. Köylerle ilgili ciddi bir çalışma yapıyorum. Eminim ki bir yıl içinde biter.” dedi.

Beykoz imar durumu: Planı yapmak çok zordur

Beykoz’da imar planı yapmanın bürokratik zorluklarını da anlatan Başkan Çelikbilek: “Beykoz’da imar planı yapmak çok zordur. İstanbul’da Sarıyer ve Beykoz haricindeki ilçeler imar planlarını İBB ile birlikte kendileri yapar. Benim imar planlarımı ben yaparım, meclisime sunarım, İBB ile yaparım Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, İl Çevre Müdürlüğü’ne gönderirim. Bakanlıktan geçirmeden de açıklama ve uygulama yapamam. İmar bekleyen vatandaşlarımız bunu da göz önünde bulundursunlar” şeklinde süreci özetledi.

Beykoz’da imar planlarının çıkmasını en çok kendisinin istediğini ifade eden Başkan Çelikbilek, “Yerinde dönüşüm dışında her hangi bir kentsel dönüşüm modeline de sıcak bakmıyorum. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz, kentsel dönüşümü yerinde yapacağız. Belediye olarak ilk etapta 500 hanelik toplu konut inşa edeceğiz. Bu konuda gerekli çalışmaları başlattık” şeklinde bilgi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir