Bankalardan satılık gayrimenkuller artıyor

Bankalardan satılık gayrimenkuller, konut kredisi düzenli ödenmediği durumda teminat yolu ile bankaya geçiyor ve satışa çıkarılıyor.

Paylaş

Bankalardan satılık gayrimenkuller, konut kredisi düzenli ödenmediği durumda teminat yolu ile bankaya geçiyor ve satışa çıkarılıyor.

2015 yılında çıkartılan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 18’inci maddesine göre birbirini izleyen en az iki taksit ödemesinin yapılmaması durumunda bankanın tüketiciye 30 gün süre tanıyarak borcun tamamını isteme hakkı bulunuyor. Toplamda bu süre yaklaşık 90 gün olsa da birbirini izleyen iki taksit ödemesine dikkat etmek gerekiyor. Aksi durumda bu aşamadan sonra tüm inisiyatif bankanın elinde bulunuyor. Bu durumda da banka alacaklarıyla ilgili konuta el koyma, konutu satışa çıkarma ve haciz gibi yasal süreçleri başlatabiliyor.

Evin değerinin düşmesi durumlarında ise; icra ile satışa çıkarılan konut, konut sahibinin bankaya olan borcunu karşılayamıyorsa banka kalan borç bakiyesi için tüketicinin diğer mal varlıklarıyla veya kefilden karşılama seçeneklerini kullanıyor.

Konut kredisi kullanarak satın alınan dairelerin kredi taksitleri düzenli ödenmediği takdirde bu gayrimenkuller bankaya teminat yoluyla geçiyor. Bankalar denemeyen kredi ödenmemesi durumunda teminat yolu ile ellerine geçen ve satışa çıkarılan gayrimenkul konut, arsa, fabrika gibi emlak sayısı 8 bin 412 olarak kayıtlara geçti. Bu gayrimenkullerin rakamının 10 bini geçtiği tahmin ediliyor.

Bankadan satılık gayrimenkuller için birçok banka kendi satış ağını kurmuş durumda. Gayrimenkulleri hazırlanan sitelerden görebiliyor, fiyatları ve konum bilgisini bu siteler üzerinden kolaylıkla görebiliyor ve teklifinizi iletebiliyorsunuz. Bankalar gayrimenkullerin hızla satılması adına böyle bir hizmeti müşterilerine vererek hızla malların satılması yönünde adım atmış oluyor.

Bankadan satılık gayrimenkuller 

Bankalar, satılık gayrimenkuller ile ilgili ilanlarını kendi bünyesinde yayınladığı gibi emlak ilan siteleri aracılığı ile de sergiliyor. Bankalar tarafından satışa çıkarılmış gayrimenkul ilanlarını görmek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

İş Bankası satılık gayrimenkuller

Ziraat Bankası satılık gayrimenkuller

Vakıfbank satılık gayrimenkuller

QNB Finansbank satılık gayrimenkuller

Yapı Kredi satılık gayrimenkuller

TEB satılık gayrimenkuller

Garanti Bankası satılık gayrimenkuller

Akbank satılık gayrimenkuller

Türkiye Finans satılık gayrimenkuller

Şekerbank satılık gayrimenkuller

Albaraka Türk satılık gayrimenkuller

HSBC satılık gayrimenkuller

ABank satılık gayrimenkuller

Türkiye İş Bankası satılık gayrimenkuller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir