Avcılar’da kat yasağı kalkınca projeler artacak

Avcılar'da kat yasağı, kentsel dönüşümün önünde en büyük engeldi, İBB kararıyla Avcılar’da 4 kattan yüksek binaların yenilenebilecek.

Paylaş

Avcılar’da kat yasağı, kentsel dönüşümün önünde en büyük engel olarak görülüyordu, İBB kararıyla Avcılar’da artık, 4 kattan yüksek binaların yenilenmesinin önü açılacak.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden en çok etkilenen yerlerden biri olan Avcılar’da 2008 yılında kat sınırlaması getirilmişti. Bu değişiklik Avcılar’da 4 kattan yüksek binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesinin önünde büyük engeldi. Bu çerçevede ilçede 10 mahallede başlatılan çalışmaların ardından 7’sinin imar planı değiştirildi ve değişiklik İBB Meclisi’nin onayına sunuldu. Yılbaşından bu yana İBB Meclisi’nin gündemine gelmesi beklenen değişikliğin ne zaman hayata geçeceği bilinmiyor. İlçedeki 5 veya 6 katlı binaların çoğu yorgun, hasarlı, yaşlı.

Avcılar’da kat yasağı kalkınca konu projeleri artacak

Avcılar’in imar planlarının hazırlandığını müjdeleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş, “Bu bölgede 2008 yılında dönemin belediye başkanının talebiyle ve deprem riski taşıdığı için imar planlarında indirimler yapılmıştı, katlar azaltılmıştı. Tekrar onu eski haline getiriyoruz. Kentsel dönüşüm içerisinde bu çalışmalar düzelecek. Avcılar’daki 2 mahalle; Tahtakale ve Yeşilkent ile ilgili çalışmalar sürüyor, Yeşilkent’te 5 binlik imar planları hazırlandı bitti, oraya Kiptaş’ı sokuyoruz; bir model ortaya çıkarsın da insanlar modeli görsün diye. Yasanın verdiği yetkiyi ilçe belediyeleri kentsel dönüşümü adalar bazında bu yetkileri var kendilerinde bunu yapabilirler” dedi.

Avcılar’da kat yasağı kalktığı takdirde ilçede markalı konut projelerini görmek mümkün olabilecek. İyi bir konumda bulunan Avcılar’ın kat yasağı kalktıktan sonra İstanbul’un konutta gözde ilçelerinden biri olacağı düşünülüyor.