Avcılar kentsel dönüşüm nerelerde olacak?

Avcılar kentsel dönüşüm için yıllardır bekliyor. Yeni binalar için en fazla 4 kat için izin vermesi nedeniyle dönüşüme başlanamadı.

Paylaş

Avcılar kentsel dönüşüm çalışmaları İBB’nin, Marmara Depremi’nin vurduğu İstanbul Avcılar’da yeni binalar için en fazla 4 kat için izin vermesi nedeniyle başlayamadı.

Marmara Depremi’nde İstanbul’da en çok zararı gören ilçelerin başında gelen Avcılar’da toplam 270 kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi de yaralandı.

Avcılar’da 1823 konut ve 326 işyeri yıkıldı ya da ağır hasar gördü. O tarihte yapılan tespitlere göre, 5 bin 106 konut ve 872 işyeri orta hasara, 3 bin 685 konut ve 461 işyeri de hafif hasara uğradı.

Marmara Depremi’nden etkilenen Avcılar’da depremden 16 yıla yakın süre geçerken, deprem tehlikesi gündemden düşmedi. İstanbul’un birçok ilçesinde kentsel dönüşüm projesi ile binalar yenilenirken, Avcılar kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanamadı.

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, İbbi’nin ilçedeki önemli bölümü 5-6 katlı olan binaların yenilenmesi halinde 4 kat sınırlaması getirmesinin çalışmaların aksadığını dile getirmişti.

17 Ağustos Marmara Depremi’nden en çok etkilenen yerlerin başında gelen Avcılar kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bina yenileme işlemleri devam edecek.

Avcılar kentsel dönüşüm çalışmalarına 4 kat engeli

2008’de yapılan düzenleme ile bunların yenilenmesi halinde en fazla 4 kat yüksekliğe kadar ruhsat alabilmesi nedeniyle dönüşüm çalışmaları yapılamadı. Açıkta kalan 1 veya daha fazla kattakilerin akibetinin belli olmaması nedeniyle Avcılar’da kentsel dönüşüm sağlıklı bir şekilde uygulanamaz oldu.

Bu kapsamda Avcılar’da yorgun ve hasarlı 5 veya 6 katlı binaların yenilenmesi önündeki 4 kattan fazla inşaat ruhsatı verilmemesi durumu ile ilgili yeni karar alındı.

Bu sorunun aşılabilmesi amacıyla hazırlanan ‘Uygulama İmar Planı’ belediye meclisinde oy birliği ile kabul edil edildi. Karar, onaylanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunulacak.

Avcılar’daki 5-6 katlı binaların birçoğu eski ve yorgun yapılardan oluşuyor. Merkez, Ambarlı, Denizköşkler ve Cihangir’deki 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği kararı İBB’de de kabul edililirse Avcılar kentsel dönüşüm çalışmaları başlayacak.

Avcılar‘da gecekondulaşmanın yoğun olduğu Tahtakale ile Yeşilkent Mahallesi ile birlikte bir bölümünde zemin sorunu sulunan Firuzköy Mahallesi için karar bekleniyor.

Diğer eski yerleşim bölgeleri Gümüşpala, Mustafa Kemal Paşa ve Üniversite Mahalleleri de Avcılar kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek yerler arasında.