Arsa fiyatları koronavirüs salgını nedeniyle arttı

Arsa fiyatları, koronavirüs salgını nedeniyle gündemden düşmeyen sosyal mesafenin önem kazanmasıyla birlikte önemli ölçüde arttı.

Paylaş

Arsa fiyatları, koronavirüs salgını nedeniyle gündemden düşmeyen sosyal mesafenin önem kazanmasıyla birlikte önemli ölçüde arttı.

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kapananlar arsa alıp bahçeli ev yaptırmak için satılık arsa ilanlarına yüklendi. Satılık arsa ilanı aramalarının yükselişe geçmesi ile birlikte satılık arsa fiyatları da ciddi artışa geçti.

Sosyal mesafenin koronavirüs sonrası dönemde de önem kazanacağına dikkat çeken emlak uzmanları arsa satın alıp prefabrik ev, bahçeli ev yaptıracakların artacağını belirtiyor. Özellikle İstanbul’a ortalama 1-2 saat uzaklıkta bulunan lokasyonlara yoğun ilgi var. Bu kapsamda Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ön plana çıkıyor. Bu 3 ilin yanı sıra Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Sakarya gibi illerde de satılık arsalara ciddi talep var.

Arsa fiyatları Trakya’da tavan yaptı

Emlak haber sitesi Emlak Zamanı olarak daha çok İstanbul’a yakın bölgeler ile ilgili içerikler sunmaya özen gösteriyoruz. Trakya ve Marmara Bölgesi ile ilgili konut yatırımı, arsa yatırımı gibi hazırladığımız içerikler yoğun ilgi görüyor. Bundan dolayı bu bölgelerdeki gelişmeleri mümkün olduğunca takip etmeye özen gösteriyoruz.

Son araştırmalarımıza göre Tekirdağ’da arsa talebinin en çok olduğu Saray’da satılık arsa fiyatları ciddi oranda artış gösterdi. Pandemi öncesi ortalama 60-100 bin TL civarı olan arsa fiyatları bir anda 150-250 bin TL’ye fırladı. Elinde arsası olanlar bu dönemi fırsata çevirmek adına fiyatları yükseltti. Saray’ın yanı sıra Kırklareli Merkez, Vize, Pınarhisar ve Lüleburgaz’da satılık arsa fiyatları da ciddi oranda yükseldi. Buralarda da 150 bin TL’den aşağı arsa bulmak zor. Konut imarlı, müstakil parsel, arsa vasfındaki yerler daha da yüksek fiyatlara satışa sunuluyor.

Arsa alıp prefabrik ev yaptıracağım, betonarme ev yaptıracağım diyorsanız konut imarı izni olan, müstakil parsel arsaları tercih etmenizde fayda var. Trakya’da Arsa ve ev dahil bahçeli bir ev sahibi olmak ortalama 300 bin TL’yi buluyor. www.emlakzamani.net

Trakya’daki yerlerin ilgi görmesinde nüfus yoğunluğunun az olması, doğası, yeşil alanların fazla olması, deniz ve kamp avantajı, iş sahalarının yaygınlığı, organik tarım imkanı önemli rol oynuyor. Özellikle İstanbul Avrupa Yakası’nda yaşayanlar Trakya’daki satılık arsa ilanlarını yakından takip ediyor. İmkanlar dahilinde ortalama 2 saat mesafe huzurlu bir yaşam sürdürmek mümkün olabiliyor. İstanbul Anadolu Yakası’nda oturanlar ise yakınlık bakımından Kocaeli kırsal bölgeler, Bursa, Yalova, Sakarya, Düzce, gibi lokasyonları inceliyor.