3D yazıcı ile ucuz konut projeleri mümkün olabilir

3D yazıcı teknolojisinin gelişmesi ve kullanım alanlarının artması ile birlikte 3D yazıcı ile ev yapımı da mümkün olmaya başladı.

Paylaş

3D yazıcı teknolojisinin gelişmesi ve kullanım alanlarının artması ile birlikte 3D yazıcı ile ev yapımı da mümkün olmaya başladı. Günümüzde bazı ülkelerde 3D printer ile üretilen evler ile ilgili haberlere medyada zaman zaman rastlıyoruz.

3D yazıcı ile ev yapımı mümkün olsa da henüz deneme aşamasında. Önümüzdeki yıllarda birden fazla üç boyutlu yazıcı kullanarak aynı anda birçok evin üretilmesi mümkün olabilecek. Geleneksel inşaat firmaları arasında 3D inşaat projeleri üreten firmalar da boy gösterebilir. Bu demek oluyor ki maliyetlerin hızla arttığı inşaat sektöründe talebi karşılamak için alternatif malzemelerden üretilen konutlar ön plana çıkabilir.

Konut fiyatlarının hızla arttığı günümüzde konut sahibi olmak isteyenler ekonomik konutlara daha fazla ilgi gösteriyor.

İnşaat maliyetlerinin de hızla yükselmesi alternatif konut projelerine ihtiyacı da artırmaya başladı. Günümüzde bazı Avrupa ülkelerinde, Rusya’da ve Çin’de üç boyutlu yazıcı kullanarak ev üretimi gerçekleştirilebiliyor.

Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de 3D yazıcı ile üretilen konutların olacağını söylemek yanlış olmayacak. Konut fiyatlarının ve inşaat maliyetlerinin hızla yükseldiği Türkiye’de alternatif yapı malzemeleri ile üretilecek konutlar em sektör hemde vatandaşlar için bir çıkış noktası olabilir.

Sosyal konut projelerine ihtiyacın her geçen gün arttığı Türkiye’de daire sahibi olmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Özellikle İsanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde konut sahibi olmak için yıllarca borç ödemek gerekiyor.

Yeni yapı teknolojileri ile konut sahibi olmak isteyenler için bekleme süresi kısalacağı gibi daha düşük maliyetle ev sahibi olmak mümkün olabilecek.

3D yazıcı konut projeleri önündeki engeller

3D yazıcı ile ev yapılsa da bunun seri üretime geçmesi konusunda bazı konularda problemler olabilir. 3D yazıcı ile çok katlı konut projeleri inşa etmek şu aşamada pek mümkün görünmüyor. Bunun yerine müstakil olarak tek ya da 2 katlı konutlar üretilebilir.

Üretilecek konutlar için alan tahsisi de önemli bir konu. İstanbul gibi büyük şehirlerde bu tür konutların üretimi ve pazarlanması şu aşamada zor. İnşaat sektörü, bu tür konut girişimlerini bir tehdit olarak algılayabilir. Aynı araziye çok katlı daha fazla konut sığdırmak varken birkaç konutluk butik projeler sektöre ters görünüyor.

Üç boyutlu yazıcı ile üretilen konutların hukuki statüsü, pazarlanması, güvenliği, dayanaklılığı tartışma konusu olabilir. Bu konularda ciddi adımlar atılırsa but tür konutlarda yaşamak isteyen bir kitleye ulaşılabilir.

Günümüzde 3 boyutlu yazıcı ile üretilen evlerin maliyetleri çok düşük sayılmaz. Bundan dolayı bu sistemin yaygınlaşması ve betonarme yapılara göre çok daha cazip olması için zamana ihtiyaç olacak. Normal konut fiyatlarının 3’te biri ya da 4’te biri fiyatına satılabilirse ucuz ve ekonomik konut tercihleri arasında yer alabilir. Bir de şöyle bir durum var. Türkiye’de prefabrik yapılara karşı bir ön yargı hakim. Prefabrik sektörü yıllardır modüler konut üretimi yapsa da hala arzu edilen sıçramayı gerçekleştirmiş değil. Şu aşamada 3D yazıcı ile üretilen evlerin de yaygınlaşması için zamana ihtiyaç var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir