1+1 daire fiyatları yükselmeyi sürdürecek

1+1 daire fiyatları stüdyo dairelerin yeni imar yönetmeliği ile yasaklanmasından sonra hızla yükselişe geçti, fiyat artışı sürecek.

Paylaş

1+1 daire fiyatları stüdyo dairelerin yeni imar yönetmeliği ile yasaklanmasından sonra hızla yükselişe geçti, fiyat artışı önümüzdeki yıllarda da sürecek.

Birçok konut alıcısının ilgi gösterdiği 1+1 daireier, yeni imar yönetmeliği ile birlikte daha çok kıymete binecek. Stüdyo dairelerin yasaklanmasından sonra en kolay alınabilecek daire tipi olan 1+1 daireler birçok projede en çok talep gören konut tipi olarak öne çıkıyor. 1+1 daire fiyatları için talep arttıkça fiyatlar da yükselecek.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin değişmesi etkisini kısa sürede göstermeye başladı. Özellikle imar projelerinden kaldırılan stüdyo dairelerden sonra en küçük daire unvanı 1+1 dairelerin oldu. 1+1 daire fiyatları yeni yönetmeliğin etkisiyle yüzde 3 ile yüzde 5 oranında arttı. Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, fiyat artışının önümüzdeki yıl etkisini daha fazla göstereceğini söyledi.

Ekim ayının başında yürürlüğe giren yeni imar yönetmeliği ile konutta dönüşüm fırtınası başladı. Metrekare ölçülerinde revizyonlar yapan ve daireleri yeniden şekillendiren yeni imar yönetmeliği, stüdyo olarak tanımlanan 1+0 daireleri hayatımızdan çıkarırken yeni tip konut projelerinde artık en küçük daire unvanını, minimum 28,50 metrekare olacak şekilde tasarlanacak 1+1 dairelere bıraktı. Ancak bu değişim yeni projelerde konut almak isteyenlerin de taleplerini değiştirdi. Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, ilk değişim işaretlerini Nisan ayında veren yeni yönetmeliğin son 5 ayda talepleri ve fiyatları artırdığına dikkat çekti. 1+0 dairelerin imar projelerinden kaldırılmasıyla küçük dairelere yatırım yapmak isteyenlerin 1+1 dairelere yöneldiğini belirtti. Bu durumun son 5 ayda fiyatları yüzde 3 ile yüzde 5 oranında yükselttiğinin gözlendiğini söyledi.

1+1 daire fiyatları artıyor

Stüdyo dairelerin yeni imar planlarında yer alamayacak olmasının 1+1 daireleri alternatifsiz hale getirdiğini belirten Özlü, bu durumun fiyatlarda da ibreyi yukarı döndürdüğünü söyledi. Özlü “Hızlı kiralama ve satış özelliği olan stüdyo dairelerin yeni yönetmelikle kalkması 1+1 dairelerin fiyatlarında doping etkisi yaratmış oldu. Özellikle yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyen dar gelirlilerin yeni konut projelerinde gözdesi olan 1+1 dairelerde yaşanan talep büyük bir ivme kazandı. Talep artışı fiyatları da bu yönde etkiledi. Bu etki kendisini, yeni imar planının ilk işaretlerini verdiği Nisan ayından bu yana göstermeye başladı ve o günden bu güne fiyatlarda yüzde 3 ile yüzde 5 oranında bir artış yaşandı. Özellikle Anadolu yakasında Kurtköy-Pendik hattındaki yeni projelerde bu hareketlilik söz konusu. Ancak gayrimenkul satışlarında bu artış özellikle önümüzdeki yılda kendini daha çok hissettireceğe benziyor.” dedi.

Fiyat artışından etkilenmeyen bölgelerin de olduğunu belirtiliyor. Gamze Özlü, yatırımcılara uyarılarda bulundu. “Yaşanan gelişmeler de göz önüne alındığında günümüzün en karlı yatırımı olan gayrimenkul her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor. Özellikle Anadolu Yakası’nın pek çok noktasında cazip fırsatlar var. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenler için bugünün yarından daha karlı olduğunu söyleyebilirim.”

1+1 daire neden satın alınmalı, avantajları neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir