100 bin sosyal konut projesi nedir, taksitler nasıl olacak?

100 bin sosyal konut projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulduktan sonra ev sahibi hayali kuranlar için umut oldu. 

Paylaş

100 bin sosyal konut projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulduktan sonra ev sahibi hayali kuranlar için umut oldu.

100 bin konut projesi kapsamında dar gelirli ve konut sahibi olmayan vatandaşlar ekonomik bir şekilde konut sahibi olabilecek. Yüzde 10’luk peşinatın ardından 894 liralık taksitlerle ev sahibi olması mümkün olacak.

100 bin konut projesi kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde sosyal konut inşaatları başlayacak ve ortalama 1-2 yıl içinde bu konutlar tamamlanıp satışa sunulacak.

Konutların yükseliği zemin artı 2 kat, zemin artı 3 kat ya da zemin artı 4 kat olacak. Daha yüksek katlı konutlar olmayacak.  Bu konular mahalle kültürünü yaşatacak şekilde inşa edilecek ve tüm sosyal donatıları içerecek.

100 bin adetlik sosyal konut projesi kapsamında inşa edilecek konut alanlarında cami, park, yeşil alan, çarşı gibi ihtiyaç duyulan tüm donatılar mevcut olacak.

Konut fiyatlarının hızla yükseldiği bu zamanda 894 TL taksit ile konut sahibi olmaya birçok alt gelir grubundan vatandaşın ilgi göstereceği bir gerçek.

Sosyal konut projeleri önemli

Sosyal konut projeleri, düşük gelirli, ev sahibi olmayan kişiler için en çok ihtiyaç duyulan barınma projelerinin başında geliyor.

Son yıllarda sosyal konut projeleri çeşitli illerde yapılsa da konut adeti yetersiz olduğu için birçok aile ucuz konut almak için yıllarca beliyor.

Eski yapıların fazla olduğu Türkiye’de ucuz, sağlıklı ve kaliteli sosyal konut sayısı arttıkça ülke çapında yapıların yenilenmesi mümkün olabilecek.

1999 Marmara Depremi ve sonrasında meydana gelen büyük depremler sağlıklı ve kaliteli malzemeden inşa edilmiş konutların önemi ortaya koydu. Vatandaşlar artık eski yapılarda oturmak yerine daha güvenli, az katlı ve sosyal donatılara sahip binaları tercih ediyor.

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında birçok yerde eski yapılar yıkıldı, yenileri yapıldı. Bu çalışmaların ülke genelinde planlı ve hızlı bir şekilde tamamlanması olası depremin yıkıcı etkilerini aza indirme önemli.

Sosyal konut projeleri arttıkça ev sahibi olmak isteyen kişilerin daha kolay ve ödenebilir şekilde barınma ihtiyaçlarını gidermeleri mümkün olacak. 2020 konut projeleri kapsamında heyecan uyandıran 100 bin konut projesinde vade 240 aya kadar olabilecek. www.emlakzamani.net